Grawerowanie laserem w metalu
Grawerowanie laserowe to skuteczna metoda nadawania indywidualności różnorodnym wyrobom z różnych materiałów, w tym szkła akrylowego (plexi), szkła zwykłego (np. butelek, wazonów, szklanek), sklejki, gumy, laminatu, papieru, drewna, skóry, filcu, ceramiki i pianki. Nasza oferta obejmuje również grawerowanie laserem w metalu oraz pieczątki i stemple o charakterze urzędowym lub prywatnym. Z naszych usług korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa. Możemy wykonać dla Państwa grawerunki na tabliczkach znamionowych z numerem seryjnym, tabliczkach pamiątkowych, trofeach sportowych, długopisach, ołówkach, biżuterii, breloczkach, zegarkach, zapalniczkach i wielu innych produktach.
Precyzyjne grawerowanie laserem w metalu, plexi, drewnie, laminacie czy gumieGrawerowanie laserowe oferuje wiele korzyści. Jest niezwykle precyzyjną metodą, która umożliwia tworzenie detali i wyrazistych wzorów na różnych powierzchniach. Proces, w którym za pomocą promienia laserowego wykonywane są trwałe, dokładne i estetyczne napisy, jest również szybki i może być zautomatyzowany, co zwiększa efektywność produkcji. Ze względu na te wszystkie zalety, grawerowanie laserem w metalu i innych materiałach, jest z powodzeniem stosowane w wielu branżach w szczególności do znakowania produktów i numerów seryjnych, personalizacji przedmiotów, tworzenia ozdobnych wzorów na biżuterii czy znaków identyfikacyjnych na maszynach i narzędziach. Jak przebiega grawerowanie laserem w metalu?Proces grawerowania laserowego w metalu polega na skoncentrowaniu intensywnego światła laserowego na obrabianej powierzchni. Promień laserowy wykorzystywany do grawerowania może mieć różne właściwości, w zależności od typu metalu i pożądanego efektu końcowego. Grawerowanie laserem odbywa się zazwyczaj w kilku etapach, do których zaliczamy przygotowanie powierzchni (czyszczenie), ustawianie parametrów laserowych (moc, prędkość grawerowania, gęstość energii i częstotliwość impulsów), grawerowania, chłodzenia i czyszczenia. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat grawerowania laserem w metalu lub innych surowcach? Skontaktuj się z nami! |
Poniżej prezentujemy nasze możliwości w przykładowych realizacjach.
Czy grawerowanie laserowe jest trwałe?
Grawerunek uzyskany w wyniku pracy laserem w metalu jest bardzo trwały, gdyż wykazuje wysoką odporność na ścieranie i działanie niekorzystnych warunków środowiskowych. Sprawia to, że grawerowanie laserowe to dobra metoda do znakowania maszyn oraz narzędzi używanych w zakładach produkcyjnych działających w różnych gałęziach przemysłu. Z powodu swojej trwałości doskonale sprawdza się również w przypadku tabliczek pamiątkowych (szczególnie tych, które mają zostać zamontowane na świeżym powietrzu), a także różnorodnych trofeów.Jakie są ograniczenia dotyczące grawerowania laserem w metalu?
Metale miękkie można poddawać wyłącznie powierzchniowemu grawerowaniu. Proces ten polega na usunięciu z powierzchni warstwy o określonej wysokości. Podczas takiego rytowania powstaje rdza (co wywołuje zmianę koloru materiału) — należy ją usunąć poprzez czyszczenie i polerowanie po zakończeniu pracy grawerką. Natomiast metale twarde nadają się również do tzw. grawerowania głębokiego, w którym stosuje się więcej przejść wiązki laserowej, a końcowy efekt sprawia wrażenie bardziej trójwymiarowego.Czy grawerowanie laserem w metalu może uszkodzić materiał?
Grawerowanie laserowe może być wykorzystywane zarówno do miękkich, jak i twardych metali, a także chromu, stali nierdzewnej, mosiądzu czy folii metalowych. Przy pracy laserem na takich materiałach nie powinno dojść do żadnych uszkodzeń. Istnieją jednak tworzywa, które nie nadają się do rytowania, a dodatkowo mogą uszkodzić maszynę zastosowaną w tym celu. Zaliczają się do nich między innymi PVC, teflon, żywice epoksydowe oraz fenolowe. W przypadku poprawnie przeprowadzonego grawerowania laserem w metalu nie zachodzi ryzyko uszkodzenia materiału czy samej grawerki. Oferujemy taką usługę dla naszych Klientów — zachęcamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów współpracy.Sprawdź również: